Wigtown Wanderers'a Hoşgeldiniz...
Wigtown Wanderers'a Hoş Geldiniz!

Forumumuzda vakit geçirip, role play yapmak lütfen için üye olun. 
AnasayfaSSSKayıt OlGiriş yap
Taşındık arkadaşlar! www.magusinvicta.com

Paylaş | 
 

 I. Sınıfların I. Uçuş Dersi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kristen Ellenweor Frank
Şu anda Muggle'sınız. Lütfen rütbe başvurusunda bulununuz.
avatar

Mesaj Sayısı : 314
Kayıt tarihi : 19/07/10
Yaş : 24
Lakap : Lili, Ellen, Kris, Kre.. vs

MesajKonu: I. Sınıfların I. Uçuş Dersi    Ptsi Ağus. 16, 2010 11:10 am

Dersin Konusu: Uçuş Tarihi
Dersin Profesörü: Kristen E. Frank
Ders Zamanı/Hava Durumu: Sabah – Parçalı Bulutlu – Yağmurlu
Dersin İşlendiği Yer: Quiddicth sahasından ince uzun bir patika ayrılır. O patikanın sonundaki Quiddicth dersliğinde
Dersin İşlenişi:
Uçuş Tarihi. Şimdiye kadar tasarlanmış büyülerin hiçbiri, büyücülerin insan bedenindeyken herhangi bir yardım almaksızın uçmalarını mümkün kılmıyor. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Kanatlı yaratıklara dönüşebilen birkaç Animagus uçmanın keyfini sürüyor, ama onlarında sayı çok az hatta gün gittikçe azalıyor. Biçim değiştirme sonucu kendini bir yarasaya dönmüş bulan cadı ya da büyücüyse uçabilir, ama bir yarasanın beynine sahip olduğundan, daha uçmaya başladığı anda nereye gitmek istediğini unutacaktır. Yarasalar unutkandır biraz biliyorsunuz, beyinde sorun var.
Havalanma oldukça yaygındır, ancak atalarımız yerden bir buçuk metre yükseklikte süzünmekle yetinmiyorlardı. Bundan daha fazlasını istiyorlardı. Kuşlar gibi uçmak, hem de bunu üstlerinde kuş tüyleri çıkmadan yapmak istiyorlardı.
Artık İngiltere'deki her evde en az bir tane uçan süpürge bulunduğu gerçeğini öylesine kanıksamışız ki, şöyle bir durup da kendimize bunun nedenini pek sormuyoruz. Süpürge denen o mütevazı şey, niye büyücü ulaşımında kullanılmasına yasal olarak izin verilen tek nesne olmuş? Niye Batı'daki bizler, Doğulu kardeşlerimizin onca sevdiği halıyı benimsememişiz? Niçin uçan fıçıları, uçan koltukları, uçan küvetleri seçmemişiz - niçin süpürgeyi seçmişiz?
Cadılar ve büyücüler, güçlerinin nelere kadir olduğunu fark edebilecek Muggle komşularının bu durumda onlardan faydalanmaya çalışacağını anlayabilecek kadar zekiydiler. Onun için, Uluslararası Büyücülük Sırları Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesinden çok önce de kendilerini gizli tutuyorlardı. Evlerinde bir uçuş aracı bulunduracaklarsa, bunun dikkat çekmeyen, saklaması kolay bir şey olması gerekiyordu. Süpürge bu amaç için en idealdi; Muggle'lar tarafından görülmesi durumunda hiç bir açıklama, hiç bir mazeret gerektirmiyordu, ucuzdu ve taşıması kolaydı. Yine de büyüyle uçabilecek hale getirilmiş ilk süpürgelerin birtakım dezavantajları vardı.
Kayıtlar, Avrupa'daki cadıların ve büyücülerin uçan süpürge kullanımının çok eskiye, MS 962'ye uzandığını gösteriyor. Bu dönemden kalma yaldızlı bir Alman elyazması, yüzlerinde büyük bir rahatsızlık ifadesiyle süpürgelerinden inmekte olan üç sihirbazı resmediyor. İskoç büyücü Guthrie Lochrin, 1107'de yazdığı metinde Montrose'dan Arbroath'a yaptığı kısa süpürge yolculuğunun ardından '' kıymık dolu bir popo ve küme küme şişlikler '' den mustarip olduğundan yakınıyor.

Londra'daki Quidditch Müzesi'nde sergilenen ortaçağdan kalma bir süpürge, Lochrin'in ne tür bir rahatsızlık yaşadığı hakkında bize fikir veriyor.

Cilalanmamış dişbudak ağacından yapılma gövdesi ve bir ucuna baştan savma bir biçimde tutturulmuş ince fındık dallarından oluşan kuyruğuyla, bu süpürge ne rahat ne de aerodinamik. Sizce de öyle değil mi? Süpürgeye uygulanmış büyüler de yine basit büyüler: Sabit bir hızda ileri doğru gidebiliyor; yukarı çıkabiliyor, aşağı inebiliyor ve durabiliyor, hepsi o kadar.
O günlerde büyücü aileleri kendi süpürgelerini kendileri yaptığından, bu ulaşım araçları hız,rahatlık ve idare edilebilirlik açısından büyük farklılıklar gösteriyordu. Ancak on ikinci yüzyılda büyücüler hizmette takası öğrendiler. Böylece becerikli bir süpürge imalatçısı, süpürge verip karşılığında kendisinden daha iyi iksir yapan komşusundan iksir alabiliyordu. Süpürgeler daha konforlu hale geldiğinde, artık A noktasından B noktasına ulaşmak için kullanılan bir araçtan ziyade, sırf zevk için binilen araçlar oldular. Buradan da anlaşıldığı üzere uçuş ilk önce konfor ve zevk için yaratılmış, ilerleyen zamanlarda bu oyuna dönüşecek yani herkesin çok sevdiği Quidditch'e.


- Ayrıntı ve püf noktalar
~Yazdığınız rp’ler ders rp’sine uyumlu olmalı.
~Yazım hatalarına özen gösterilmeli.
~Sınıftaki durumu geniş kapsamlı olarak açıklarsanız size ek puan gelecektir.
~Renklendirme çok gösterişli olmasın, sade ve şık olsun.

Verilen Ödev: Quidditch'te kaç mevkii vardır, bu mevkilerin isimleri nelerdir? Her mevkii için kısaca bilgi veriniz.
Dersin Akışı:
#Tüm öğrenciler sınıfı doldurduktan sonra Profesör masasından ayağı kalkar ve öğrencilerle konuşmaya başlar.
“Merhaba arkadaşlar. Bu sene 1. Ve 3. Sınıfların Uçuş dersini birlikte işleyeceğiz. Ben Kristen Ellenweor Frank. (adını tahtaya yazar) Bu yıl ki dersleri sıkılmadan işlemeniz için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sizden tek istediğim şey; bana karşı saygılı olun, bende size karşı saygılı olayım."

#Konuşma bittikten sonra profesör öğrencilerin kendi aralarında biraz konuşmasına izin vermiştir ve tekrar konuşmaya başlamıştır.
“Derse hemen başlayalım diyorum. Siz ne dersiniz? Ayrıca ben dersi anlatırken not tutarsanız sevinirim. Ders sonunda bu notlarınızı okursanız daha kolay anlayabilirsiniz. Şimdi herkes parşömen kâğıdını ve mürekkepli kalemini çıkarsın ve derse başlayalım. “ (konu hakkında bilgilendirme bölümünden devam ediniz.)

#Konu anlatımı bittikten sonra Profesör masasına oturur ve ödevi vermek için asasını eline alıp, tahtaya doğru döner. Asasıyla tahtaya ödevi yazar ve öğrencilere dönerek konuşmaya başlar.

“Ödeviniz tahtada yazılı. Gelecek derse ödevinizi yapıp gelirseniz çok sevinirim. Gelecek derse görüşmek üzere arkadaşlar. “
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
E. Isabella Hyxest
Gryffindor III.Sınıf
Gryffindor III.Sınıf
avatar

Mesaj Sayısı : 99
Kayıt tarihi : 10/09/10
Lakap : Bella, Bells, Liz, Liza, Beth.

MesajKonu: Geri: I. Sınıfların I. Uçuş Dersi    Salı Eyl. 28, 2010 2:58 pm

Sırada ki ders Uçuş dersiydi hemen sınıfa girdim,sonra Profesör Kristen Ellenweor Frank konuşmaya başladı:

"Merhaba arkadaşlar. Bu sene 1. Ve 3. Sınıfların Uçuş dersini birlikte işleyeceğiz. Ben Kristen Ellenweor Frank.Bu yıl ki dersleri sıkılmadan işlemeniz için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sizden tek istediğim şey; bana karşı saygılı olun, bende size karşı saygılı olayım." dedi.

Profesörü daha ilk andan itibaren sevmiştim.Çok iyi birine benziyordu.Konuşma yaptıktan sonra bir kaç dakika kendi aramızda konuştuk aslında ben konuşmak yerine dersle ilgili araştırmalarımdan bazılarını gözden geçirdim.Konuşma bittikten sonra profesör konuşmasını sürdürdü:

“Derse hemen başlayalım diyorum. Siz ne dersiniz? Ayrıca ben dersi anlatırken not tutarsanız sevinirim. Ders sonunda bu notlarınızı okursanız daha kolay anlayabilirsiniz. Şimdi herkes parşömen kâğıdını ve mürekkepli kalemini çıkarsın ve derse başlayalım."dedi.

Hemen parşömen kağıdımla,mürekkepli kalemimi çıkardım ve söylediklerini bir bir yazdım.Dikkatimi en çok çeken eski süpürgeler olmuştu."Kayıtlar, Avrupa'daki cadıların ve büyücülerin uçan süpürge kullanımının çok eskiye, MS 962'ye uzandığını gösteriyor. Bu dönemden kalma yaldızlı bir Alman elyazması, yüzlerinde büyük bir rahatsızlık ifadesiyle süpürgelerinden inmekte olan üç sihirbazı resmediyor. İskoç büyücü Guthrie Lochrin, 1107'de yazdığı metinde Montrose'dan Arbroath'a yaptığı kısa süpürge yolculuğunun ardından '' kıymık dolu bir popo ve küme küme şişlikler '' den mustarip olduğundan yakınıyor. "

Bu bilgiler ilgimi çekmişti,o dönemden kalma bir süpürgeye binmek istemeyeceğimi düşündün.Sonra profesör tahtaya ödevimizi yazdı.Bende not aldım:

"Quidditch'te kaç mevkii vardır, bu mevkilerin isimleri nelerdir? Her mevkii için kısaca bilgi veriniz."
Sonra profesör:

“Ödeviniz tahtada yazılı. Gelecek derse ödevinizi yapıp gelirseniz çok sevinirim. Gelecek derse görüşmek üzere arkadaşlar. “dedi.Bu dersi çok sevmiştim ve ödevimi hemen yapacaktım...


Profesör Edit:
Renklendirme: 4 Yazım-Noktalama Kuralı: 4 Anlatım: 4 Ödev Puanı: 0
Toplam: 11+0+10= 22

[Konuya daha fazla yer ayırabilirdiniz.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Alex Selly Plarous
Gryffindor III.Sınıf
Gryffindor III.Sınıf
avatar

Mesaj Sayısı : 99
Kayıt tarihi : 10/09/10
Yaş : 23
Lakap : Alex işte.

MesajKonu: Geri: I. Sınıfların I. Uçuş Dersi    Çarş. Eyl. 29, 2010 12:00 pm

"Hey Bells."
Bella bana baktı ve gülümsedi.Derse en son giren olmaktan nefret ediyordum.Çünkü bir çok kişi bana dik dik bakıyordu.İçlerinden ne geçirdikleri konusunda en ufak bir fikrim yoktu.Bu benim ilk Uçuş dersimdi.Abim genellikle bana uçmanın harika bir şey olduğunu söylemişti.Şu ana kadar bir çok uçan kişi görmüştüm.Hepsi sanki özgürlüklerini kanıtlıyor gibiydi.Çok geçemden profesör giriş yaptı.

"Merhaba arkadaşlar. Bu sene 1. Ve 3. Sınıfların Uçuş dersini birlikte işleyeceğiz. Ben Kristen Ellenweor Frank.Bu yıl ki dersleri sıkılmadan işlemeniz için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sizden tek istediğim şey; bana karşı saygılı olun, bende size karşı saygılı olayım."


Çok ta kötü görünmüyordu.Akıcı ve düzgün bir dille konuşuyordu.Etrafta gezinirken çok asil bir görünüm yaratıyordu.Profesör hem asil görünüp hemde sevimli bir görüntü nasıl yaratabilirdi.İşte yanıtı burdaydı.Belki 1. sınıf olmamızın getirdiği bir avantajdı bu.Kim bilir?Profesör sözlerine devam ederken dikkatimi profesörün sözlerine verdim.Birkaç parşömen ve mürekkepli kalemim ders başlamadan masanın üstünde durmaktaydı.Ellerimi kavuşturdum.

“Derse hemen başlayalım diyorum. Siz ne dersiniz? Ayrıca ben dersi anlatırken not tutarsanız sevinirim. Ders sonunda bu notlarınızı okursanız daha kolay anlayabilirsiniz. Şimdi herkes parşömen kâğıdını ve mürekkepli kalemini çıkarsın ve derse başlayalım."

Yüzümde sersem bir ifade belirdi.Öne eğildim ve herkesin yaptığı gibi not tutmaya koyuldum.Hızlı yazmam yine avantaj sağlamıştı.Profesörün ağzından çıkan bilgileri kısa kısa not alabiliyordum.

"Cadılar ve büyücüler, güçlerinin nelere kadir olduğunu fark edebilecek Muggle komşularının bu durumda onlardan faydalanmaya çalışacağını anlayabilecek kadar zekiydiler. Onun için, Uluslararası BST'nün yürürlüğe girmesinden çok önce de kendilerini gizli tutuyorlardı. "

Büyücü Sırları Tüzüğü.Evet bu kelimeleri biliyorum.Abim bahsetmişti.Büyücülerin sırlarıyla ilgilizdi işte.Anlamayacak ne vardı?Etrafımda benden başka herkes yazmakla meşguldü.Not almaya devam etmem gerektiğinin bir göstergesiydi bu.

"Kayıtlar, Avrupa'daki cadıların ve büyücülerin uçan süpürge kullanımının çok eskiye, MS 962'ye uzandığını gösteriyor. Bu dönemden kalma yaldızlı bir Alman elyazması, yüzlerinde büyük bir rahatsızlık ifadesiyle süpürgelerinden inmekte olan üç sihirbazı resmediyor. İskoç büyücü Guthrie Lochrin, 1107'de yazdığı metinde Montrose'dan Arbroath'a yaptığı kısa süpürge yolculuğunun ardından '' kıymık dolu bir popo ve küme küme şişlikler '' den mustarip olduğundan yakınıyor."

Vay canına! MS 962 mi?Şu anda 2060'ın sonbaharında olduğumuz aklıma gelince içim ürperiyordu.Ammada eskiye dayanıyormuş şu süpürgeler.

Profesör tahtaya ödevi yazdı ve devam etti.

“Ödeviniz tahtada yazılı. Gelecek derse ödevinizi yapıp gelirseniz çok sevinirim. Gelecek derse görüşmek üzere arkadaşlar. “

Ödeve baktığımda bu ödevin benim için çok kolay olacağını anlamıştım.Her mevkii yi adım gibi biliyordum.Bu ders oldukça harika geçmişti.Sınıftan çıkarken tahtanın karşısında durdum.

"Quidditch'te kaç mevkii vardır, bu mevkilerin isimleri nelerdir? Her mevkii için kısaca bilgi veriniz."

Adım gibi bildiğimi tekrar anımsadım.

Profesör Edit:
Renklendirme: 3 Yazım-Noktalama Kuralı: 5 Anlatım: 5 Ödev Puanı: 0+3
Toplam: 13+3+5= 21

[Konuyla ilgili düşüncelerinizi belirtmiş olmanız çok güzel.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
I. Sınıfların I. Uçuş Dersi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» `Mitoloji Dersi; Ders Alımları´

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Wigtown Wanderers'a Hoşgeldiniz... :: Genel Olarak Wigtown :: Ders Arşivleri-
Buraya geçin: